Aktuality

18. 01. 2013
Při rekonstrukci kuchyně vyměňte i digestoř! - Plánujete rekonstrukci rodinného domu respektive rekonstrukci kuchyně? V tom případě budete zajisté potřebovat kromě nové kuchyňské linky i novou funkční digestoř. Jak, ale kuchyňský odsavač par vybrat a na jaké parametry se při výběru zaměřit?

31. 12. 2012
Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno - Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.

26. 03. 2012
NANOTECHNOLOGIE - Nanotechnologie jsou technologie budoucnosti, dnes Vám chceme představit nanotechnologický nátěr společnosti Nanopro s názvem Tekuté sklo.Zateplení starého kamenného zdiva

Napsal dne 12. 10. 2011 uživatel david.kretinsky

 Kamenná stěna

Obvodové stěny zpravidla tvoří největší plochu obálky budovy a uniká jimi nejvíce tepla. Setkat se můžeme s celou řadou rozmanitých provedení.

S tímto typem stěny se setkáme u některých starých staveb. Kámen má poměrně velkou tepelnou vodivost. Proto ani součinitel prostupu tepla kamenných stěn nevyhovuje současným nárokům bez ohledu na tloušťku stěny. Při tloušťce 60 cm je U = 1,96 W/(m2.K) a díky tomu je povrchová teplota kolem 8°C. Při této teplotě již může docházet ke kondenzaci vlhkosti na stěně, což je velmi nepříjemné.

Kamenná stěna má díky své dobré tepelné vodivosti a velké objemové hmotnosti obrovskou akumulační schopnost. Ze zkušenosti víme, že v letním období bývá i při dlouhotrvajících vedrech ve starých kamenných domech příjemný chládek. V zimě nám ovšem vysoká akumulační schopnost této stěny přináší spíše problémy než užitek. Důvodem je nízká povrchová teplota. Je sice milé, že v kamenné chalupě je 5°C nad nulou i když jsme tam týden netopili, nicméně po několika hodinách vytápění nebude teplota stěn o moc vyšší a začne se nám na nich srážet vlhkost. Když tam budeme několik dnů topit na 25°C, povrchová teplota stěny dosáhne cca 12°C. Když topit přestaneme, tak se vzduch v místnosti rychle od stěn ochladí na tuto teplotu; to je dost nepříjemná zima! Do stěny se sice akumulovalo hodně tepla, my jej ale nemůžeme využít, protože teplo o teplotě 12°C je nám k ničemu. Tato úvaha platí pro vnější stěny; stěna mezi vytápěnými místnostmi se za dostatečně dlouhou dobu pochopitelně vyhřeje na oněch 25°C a pak dlouho a příjemně \"topí\".

Pokud stěnu z vnější strany zaizolujeme, situace se dramaticky změní. Tepelný odpor 15 cm minerální vlny je 9x větší než tepelný odpor původní kamenné stěny a prakticky skoro celý teplotní spád je na vrstvě minerální vlny. Teplota kamenné stěny je na vnitřním povrchu skoro 21°C a na vnější straně je skoro 19°C. Větší část tohoto akumulovaného tepla je tedy využitelná pro temperování místnosti při přerušení vytápění. V takové místnosti není normálně nutno topit na 22°C, pro tepelný komfort stačí teplota něco nad 20°C, chceme-li ale akumulovat znatelné množství tepla, musíme topit na vyšší teplotu. Teprve díky dostatečně silné vrstvě tepelné izolace na vnější straně lze velkou akumulační schopnost kamenné stěny využít. Hlavní význam má akumulační schopnost v takzvaných pasivních domech, kde zabraňuje přehřívání a slouží k ukládání tepla ze slunečního záření do druhéhodne.