Aktuality

18. 01. 2013
Při rekonstrukci kuchyně vyměňte i digestoř! - Plánujete rekonstrukci rodinného domu respektive rekonstrukci kuchyně? V tom případě budete zajisté potřebovat kromě nové kuchyňské linky i novou funkční digestoř. Jak, ale kuchyňský odsavač par vybrat a na jaké parametry se při výběru zaměřit?

31. 12. 2012
Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno - Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.

26. 03. 2012
NANOTECHNOLOGIE - Nanotechnologie jsou technologie budoucnosti, dnes Vám chceme představit nanotechnologický nátěr společnosti Nanopro s názvem Tekuté sklo.Okna a dveře

Napsal dne 25. 10. 2009

Proč měnit okna? Nejčastějšími důvody jsou nízké tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti stávajících oken. Dnes nabízená okna mají nesrovnatelně vyšší užitné vlastnosti než okna dodávaná před 15 a více lety. A protože většina domů a bytů byla postavena více než před 20 let, okna bývá nutné vyměnit velmi často.

Pravděpodobně nejdůležitější komponentou okna je izolační zasklení. Kvalita izolačního zasklení určuje tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti oken. Důležité jsou i další parametry, například reflexní skla, bezpečnostní skla různých tříd, protipožární, tónovaná, ornamentální skla.

Proces výměny oken:

Výměna by se měla provádět z interiéru, aby nedošlo k narušení vnější omítky, neboť drobné opravy v interiéru jsou jednodušší

  1. demontáž starého okna
  2. úprava otvoru pro montáž nového okna, očištění zdi, případné drobné opravy
  3. zasazení nového okna, vyrovnání a ukotvení
  4. vyplnění spár montážní pěnou
  5. instalace parapetů
  6. úpravy spár (po zatvrdnutí montážní pěny)
  7. dokončovací práce – očištění okna, montáž žaluzií, seřízení okna a hrubý úklid

K výměně dveří nás může vést několik důvodů, v případě interiérových dveří to nejčastěji bývá celková renovace interiéru, vstupní dveře měníme z důvodu bezpečnosti či tepelné izolace.

S výměnou interiérových dveří může být spojeno několik zásadních problémů, jejichž společným jmenovatelem jsou zárubně. Pokud na výměnu zárubní nemyslíme včas, můžeme se dostat do situace, kdy máme hotové podlahy a výměna tak prakticky nepřipadá v úvahu. Pokud se rozhodneme zárubně vyměnit, je pravděpodobné, že nové zárubně budou vyšší než staré, neboť nové normy stanovují právě větší výšku zárubní. Z tohoto důvodu jsou stavební úpravy nevyhnutelné. A pokud se rozhodneme zárubně pouze zrenovovat, pak se nevyhneme nutnosti nové dveře podříznout.

Vchodové dveře

Vchodové dveře jsou jakousi vizitkou domu, která dokáže pozvat dovnitř nebo odradit od vstupu. Vchodové dveře by měly být snadné na ovládání a zároveň by měly poskytovat vysokou bezpečnost před nežádoucím vniknutím do objektu. Výběr vhodných dveří je vhodné konzultovat s pojišťovnou tak, aby použité dveře vyhovovaly jejím požadavkům. V současné době jsou prakticky nutností vchodové bezpečnostní dveře. Jejich montáž zabezpečují kvalifikované firmy, které mohou pro každý případ navrhnout individuální řešení. Bezpečnostní dveře se dělí do 4 skupin podle poskytované bezpečnosti. Skupina 1 poskytuje základní ochranu, skupina 4 ochranu velmi vysokou.

Interiérové dveře

Interiérové dveře jsou zejména interiérovým doplňkem, avšak zapomínat bychom neměli ani na jejich funkčnost. Základními kritérii pro výběr vhodných interiérových dveří je zejména jejich tvar, způsob otevírání, funkčnost, členění, materiál, povrchová úprava a případné prosklení. Výběr je možné provést z typové nabídky jednotlivých výrobců nebo je možné si dveře nechat vyrobit na míru podle návrhu architekta. Toto řešení je ovšem podstatně dražší.

Dveře by měly ladit jak s nábytkem v místnosti, tak s povrchem podlahy. To se může ukázat jako velmi obtížné, někdy dokonce nemožné, proto se často přistupuje ke zvolení vhodného kontrastu namísto sladění.

Velikost dveří odpovídá jejich umístění a účelu, přičemž nejmenší šířka vnitřních dveří je 60 cm. Jako významný architektonický povrch je možné použít dveře dvoukřídlé, případně posuvné, skládací či shrnovací. Je vhodné, aby všechny dveře v domě měly stejné či podobné tvary, případně alespoň základní rysy.