Aktuality

18. 01. 2013
Při rekonstrukci kuchyně vyměňte i digestoř! - Plánujete rekonstrukci rodinného domu respektive rekonstrukci kuchyně? V tom případě budete zajisté potřebovat kromě nové kuchyňské linky i novou funkční digestoř. Jak, ale kuchyňský odsavač par vybrat a na jaké parametry se při výběru zaměřit?

31. 12. 2012
Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno - Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.

26. 03. 2012
NANOTECHNOLOGIE - Nanotechnologie jsou technologie budoucnosti, dnes Vám chceme představit nanotechnologický nátěr společnosti Nanopro s názvem Tekuté sklo.Podlahy

Napsal dne 25. 10. 2009

Pro rekonstrukci se můžeme rozhodnout z mnoha důvodů, stará podlaha se nám nelíbí, je poškozena, chceme ji nahradit modernější variantou, doplnit podlahovým topením … Ať již měníme podlahy z jakéhokoliv důvodu, je třeba k procesu rekonstrukce domu přistoupit zodpovědně. Na trhu jsou dostupné mnohé podlahové krytiny, které se liší vzhledem a užitnými vlastnostmi. Díky moderním technologiím dnes nejsme omezeni paletou barev nebo vzorů, proto bychom primárně měli vybírat právě podle funkce, jakou bude naše nová podlaha plnit.

I podlahy podléhají vývoji, a proto je dobré zhodnotit, jak kvalitně je zhotovena současná podlaha a zda bude stačit vyměnit podlahovou krytinu nebo budou nutné větší zásahy, např. vyrovnání podkladu apod. Podlahy jsou zhotovovány jako vícevrstvé konstrukce a spolu se stropem zabezpečují tepelnou, zvukovou a vzduchovou izolaci místností.

Typicky můžeme konstrukci podlahy rozdělit na 4 vrstvy:

  1. vodotěsná
  2. tepelně- a zvukově-izolační
  3. roznášecí
  4. nášlapná

Moderní podlahové krytiny většinou obsahují všechny 4 funkční vrstvy, čímž se snižuje tloušťka podlahy a zjednodušuje jejich pokládka. Fyzické vrstvení se ale objevuje i dnes, kdy některé nášlapné vrstvy jsou doplněny tlumící vrstvou, neboli podložkou.

Základní členění materiálů pro podlahové krytiny:

Dřevo

Dřevo je výborný tepelný izolant, proto jsou dřevěné podlahy někdy označovány jako teplé. Dřevo je výborným materiálem pro udržování zdravých životních podmínek v domě, dokáže vstřebávat a uvolňovat vodu obsaženou ve vzduchu a tím pomáhá udržovat stálou vlhkost. Dřevo také dokáže absorbovat škodlivé látky a je tak přírodním filtrem vzduchu. Moderní dřevěné podlahy mají díky kvalitnímu ošetření dlouhou životnost, působí pevným dojmem a v nabídce jsou i netypické druhy exotických dřevin.

Laminát

Laminátové podlahy jsou tvořeny velkými díly, které se vzájemně spojují. Pro spoje existují 2 varianty, díly se buď lepí nebo spojují systémem pero-drážka. Systém pero-drážka umožňuje okamžité zatížení podlahy a navíc takovou podlahu je možné rozebrat a znovu složit. Při výběru laminátové podlahy se můžeme řídit kvalitou, které je určena odolností proti oděrkám. Vyplatí se zjistit, zda dodavatel nabízí kompletní systém, tedy nejen jednotlivé díly, ale i ukončovací a soklové lišty, přechodové profily, lepidla, izolační materiály a přípravky na ošetření podlahy.

Korek

Korkové podlahy jsou velmi vhodné pro rekonstrukce, neboť díky malé tloušťce se může lepit přímo na staré PVC či linoleum. Korkové podlahy mají výborné tepelně- a zvukově-izolační vlastnosti a vynikající tvarovou paměť, která zajišťuje vyrovnání protlačených míst např. po přestěhování nábytku.

PVC

Podlahová krytina z umělého materiálu PVC může být jednovrstvá nebo vícevrstvá. Výhodou jednovrstvé varianty je její nízká cena. Vícevrstvé podlahy mají obvykle tloušťku 1,35 – 4 mm. Pro skutečně měkkou a tichou chůzi je vhodné volit krytinu s tloušťkou 2mm a více. Velmi důležitá je tloušťka nášlapné vrstvy, ta by měla být silná alespoň 0,2mm. PVC je velmi pružný materiál, příjemný pro chůzi, neboť je tichý a nepůsobí chladně. Navíc v dnešní době nabízí široký výběr atraktivních vzhledů (dřevo, kámen, dlažba a další).

Linoleum

Linoleum na první pohled vypadá jako PVC, ale má odlišné vlastnosti. Linoleum je čistě přírodní materiál vyráběný z lněného oleje, korkovité nebo dřevité moučky, mletého vápence a přírodních pryskyřic.  Nášlapná vrstva linolea je lisována na jutovou textilii. Jako čistě přírodní materiál se linoleum hodí pro alergiky, neboť omezuje šíření bakterií a mikroorganismů. Výhodou je snadná údržba a oproti PVC delší životnost. Na trhu je široká nabídka barev a vzorů, které lze navíc díky možnosti spojování svařovacími šňůrami libovolně kombinovat.

Koberec

V poslední době získávají na oblibě koberce přírodní vlněné a syntetické akrylové, které jsou od vlněných jen velmi těžko k rozeznání. Vybraný koberec by měl být příjemný na dotek, neměl by se moc špinit, měl by být nenáročný na údržbu a konečně by měl ladit s interiérem místnosti. Zajímavým trendem jsou kusové koberce, které umožní vyniknout krásné podlaze, ale na druhou stranu zpříjemní posezení u konferenčního stolku, případně zpříjemní ulehnutí na podlaze.

Dlažba

Dlažby jsou velmi oblíbeným materiálem zejména kvůli jednoduché údržbě. Z tohoto důvodu se používají zejména na chodby, koupelny a kuchyně. Dlažby pro koupelny musí mít protiskluzové vlastnosti a měly by být odolné proti čistícím připravkům. Důležitým prvkem je zajištěním vodotěsnosti, aby voda a vlhkost vůbec nevnikala do spár a nedala vzniknout plísním či nepoškodila podlahu. Nejčastějším poškozením dlažby bývá prasknutí dlaždice, proto je vhodné mít zakoupeno několik dlaždic navíc.