Aktuality

18. 01. 2013
Při rekonstrukci kuchyně vyměňte i digestoř! - Plánujete rekonstrukci rodinného domu respektive rekonstrukci kuchyně? V tom případě budete zajisté potřebovat kromě nové kuchyňské linky i novou funkční digestoř. Jak, ale kuchyňský odsavač par vybrat a na jaké parametry se při výběru zaměřit?

31. 12. 2012
Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno - Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.

26. 03. 2012
NANOTECHNOLOGIE - Nanotechnologie jsou technologie budoucnosti, dnes Vám chceme představit nanotechnologický nátěr společnosti Nanopro s názvem Tekuté sklo.Rekonstrukce domu na stavební povolení nebo ohlášení?

Napsal dne 06. 10. 2011 uživatel veronika.fundova

Rekonstrukce rodinného domu představuje pro každého něco jiného. Někdo v ní vidí jen drobné úpravy, jiný velké zásahy do rázu budovy, v extrémním případě považují lidé za rekonstrukci zbourání původní stavby a postavení nového rodinného domu.

 

Jak definuje rekonstrukci stavební zákon?

Stavební zákon pojem rekonstrukce neobsahuje, rozeznává však práce udržovací a stavební úpravy. Jedná se o různé typy úprav. Některé mohou být prováděny bez stavebního povolení či bez ohlášení, jiné ohlášení stavebnímu úřadu nebo stavební povolení vyžadují. To, která udržovací nebo stavební úprava vyžaduje jaké oprávnění, záleží nejen na typu budovy, ale také na tom, jaké zásahy do nosné konstrukce rekonstrukce vyžaduje, zda dochází ke změně vzhledu budovy nebo vlivu na požární bezpečnost rodinného domu. Jiné dokumenty bude vyžadovat rekonstrukce celého domu, nástavba nebo přístavba, přestavba domu na dvougenerační, jiné oprava komínu, stavba krbu či změna barvy fasády.

 

Jaké doklady k rekonstrukci potřebujete, vám poradí na stavebním úřadě.

V případě, že si nevíte rady, na jaký druh povolení můžete rekonstrukci provádět, navštivte příslušný stavební úřad, pod nějž spadá pozemek, na kterém stojí váš rodinný dům.   Zde vám zajisté ochotně poradí s náležitostmi, které je třeba dodat před započetím stavebních úprav. Většinou se bude jednat o doklady prokazující vlastnické právo k pozemku a stavbě, náčrt předpokládaných stavebních úprav nebo vypracovanou projektovou dokumentaci, doklady o souhlasu ostatních účastníků řízení, jako jsou například sousedé, dopravní inspektorát, dodavatelé energií nebo jiných subjektů, kteří mají co do činění s prováděnou rekonstrukcí domu.