Aktuality

18. 01. 2013
Při rekonstrukci kuchyně vyměňte i digestoř! - Plánujete rekonstrukci rodinného domu respektive rekonstrukci kuchyně? V tom případě budete zajisté potřebovat kromě nové kuchyňské linky i novou funkční digestoř. Jak, ale kuchyňský odsavač par vybrat a na jaké parametry se při výběru zaměřit?

31. 12. 2012
Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno - Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.

26. 03. 2012
NANOTECHNOLOGIE - Nanotechnologie jsou technologie budoucnosti, dnes Vám chceme představit nanotechnologický nátěr společnosti Nanopro s názvem Tekuté sklo.Voda, topení, plyn

Napsal dne 00. 00. 0000

Voda, topení, plyn

Rekonstrukce rozvodů je poměrně zásadní zásah do stavby, a tak s sebou nese i vysoké finanční náklady. Důvodem k tomuto zásadnímu kroku bývá většinou porucha. Samozřejmě je zde možnost nechat opravit pouze místo poruchy, ovšem zejména v případě starších staveb taková porucha naznačuje, že v nejbližší době bude potřeba radikálnější zásah. A vzhledem k nebezpečí, která s sebou poruchy rozvodů přináší, je vhodnější provést rekonstrukci dříve, než dojde k další poruše.

Rekonstrukce v panelových bytech jsou většinou jednodušší a levnější, než rekonstrukce v rodinných domech. Důvodem je to, že panelový byt má všechny rozvody na velmi malém prostoru a kompletní výměnu je tak možné realizovat i během jediného dne. Naproti tomu v rodinném domu bývají rozvody složitější, delší, vedené do pater apod. a rekonstrukce domu zde tak může zabrat i několik dní.

Technologie realizace rozvodů se ze poslední léta výrazně změnila. Dříve používaná olověná a pozinkovaná potrubí byla nahrazena materiály z plastu, PPR, mědi nebo nerezu. Také z tohoto důvodu se stará potrubí většinou neopravují, ale nahrazují novými. Konkrétní materiál se vybírá podle přání zákazníka nebo podle některých předpisů, které mohou výběr ovlivnit, např. protipožární požadavky u půdních vestaveb.

Celková cena celé rekonstrukce je dána mnoha faktory. Z velké části o celkových nákladech rozhoduje práce s materiálem, zda v místech ohybu stačí trubky ohnout nebo je potřeba dokoupit speciální díly apod. Například měděné potrubí je možné pouze ohnout, pomocí tvarovek složit a za studena spojit, díky čemuž není potřeba 8-hodinový požární dozor. Obecně lze říci, že spojování za studena je levnější, než svařování.

Kritickým místem rozvodů jsou spoje. Obrovskou výhodu v tomto ohledu poskytují měděná potrubí, která lze ohýbat a navařovat bez nutnosti použití speciálních spojovacích částí. U nerezových materiálů toto možné není,  z tohoto důvodu je důležité snažit se celé vedení vést co nejpříměji. Plastové spojky se používají poměrně jednoduše, lepí se přímo na místě montáže.

Materiály lze dnes pohodlně zakoupit na internetu, ale většina odborníků před tímto postupem varuje. Rekonstrukci rozvodů bychom měli svěřit do rukou kvalitní odborné firmě, nespokojit se s prací zedníků nebo domácích kutilů. Odborná firma Vám dodá materiál se zvýhodněnou sazbou DPH a navíc Vám obvykle prodá pouze tolik materiálu, kolik ho doopravdy spotřebuje. To majitel domu nebo bytu před nákupem na internetu sám nedokáže přesně odhadnout. Navíc od odborné firmy po dokončení prací obdržíme na rozvody vody, odpadů a topení osvědčení o provedené tlakové, resp. topné zkoušce. Tyto dokumenty jsou nezbytné pro kolaudaci, ale i při rekonstrukci je potřeba si vyžádat revizní zprávu, zprávu o tlakové zkoušce a zprávu o topné zkoušce.

K vytápění domácností můžete použít také: Krbová kamna jsou vhodná k vytápění domů a jiných zděných staveb. Už dávno neplatí, že topení v krbových kamnech je neekonomické.  Krbová kamna nyní představují dlouhodobě nejlevnější cestu, jak své domácnosti zajistit útulné teplo a současně rodinný rozpočet ušetřit od trvale vysokých výdajů za elektřinu, plyn či uhlí.